Sign in to follow this  
Followers 0
cibor

CA18DET + graty z CA20

10 posts in this topic

Znalazłem na zagranicznych forach informację, że po małej modyfikacji można zastosować wał od CA20 w CA18DET, korby zmodyfikować lub wykorzystać zmodyfikowane od silnika z mitsu.

I mam w tym temacie kilka pytań:czy ktoś się orientuje jakoś głębiej w tym temacie, nie wiem, miał w ręku wał od 18tki i 20tki?

Czy to ma jakikolwiek sens do auta, które będzie jeździło po ulicy?

Jakie mogłoby to mieć tłoki? Te z 18tki chyba nie mają sensu, a tez z 20tkie trzeba by zrobić kute, żeby miało to jakiś sens przy turbo.

Tak na chłopski rozum to nie powinno być zagrożenia, że tłoki spotkają się z zaworami nawet przy wałku z CA16DE, dobrze kombinuję?

Oczywiście wszystko trzeba by wyważyć i pewnie jakoś przygotować komputer do tego. Wystarczy to zrobić na seryjnym kompie czy potrzeba jakiś piggy back/SA? Bo jak SA to gra nie warta świeczki..

Powoli zbieram informacje, jakieś ciekawe pomysły, coby z czasem wystartować z projektem, którego początkiem będzie totlany remont silnika. A przy remoncie mozna by sobie zrobić przyjemność takim modem.

Licze, że wywiąże się jakaś ciekawe i sensowna dyskusja z której uda się wyciągnąć wnioski.

Takie zestawy oferuje np. Tomei mozesz kupic wal + tloki i do tego korby. Masz wtedy wszystko kute i odrazu zwiekszasz pojemnosc do 2l. Troche to kosztuje ale jak sie sprawdzi np. cene samego nowego walu w PL to juz nie jest takie straszne.

ZTCP to Tomei już nie sprzedaje strokera do CA18. JUN dawniej też miał taki stroker kit w ofercie, ale dziś wycofali go z produkcji, bo po prostu niewiele osób byłoby zainteresowanych kupnem. Trzeba rzeźbić na częściach z CA20 lub na customowym strokerze.

No właśnie, ZTCW to te strokery od Tomei i Jun są już praktycznie nie osiągalne.

Może jeszcze ktoś ma jakieś info?

A może jest bore kit do CA18? Mi w każdym bądź razie nie udało się znaleść.

Bore kit, masz na myśli tuleje zwiększające średnicę cylindra? Jak przypuszczam, chcesz nieco poprawić spoolup i w ogóle dolny zakres obrotów - w tej sytuacji jedynym wyjściem jest stroker, bo średnicą cylindra możesz zdziałać cokolwiek tylko w górnym zakresie. IMO jakiekolwiek modyfikacje pod kątem pojemności w CA18 mają sens tylko wtedy, kiedy dysponujesz astronomicznym budżetem i stać cię na zlecenie zrobienia customowego wału korbowego (najlepiej kutego). Wydaje mi się, że mimo zbieżności konstrukcyjnej CA18 z CA20, to ten ostatni nie będzie znosił dużych obciążeń jak CA18. Tak naprawdę jest to jedna wielka rzeźba w gównie. Na twoim miejscu zająłbym się doprowadzeniem CA18 do idealnego stanu z jak największą ilością nowych części, a potem wymienił go na przygotowany 'na boku" inny silnik, chociażby inny CA18 ze strokerem. Mając jeden silnik w aucie nie musiałbyś się spieszyć z doprowadzeniem do jak najszybszego włożenia nowego motoru - jak wiadomo, pośpiech nie jest tu niczym pozytywnym.

Oczywiście masz rację. Pytam, bo szukam jakiejś drogi jak zrobić CA. Ten silnik co mam nie wiem czy będzie w aucie, bo ma prezent od któregoś z poprzednich właścicieli....

O strokerze mogę zapomnieć:) Cena jednak zabija. Nie muwiąc o customie..

Tak, właśnie chodziło mi o spool, zeby uzyskać doładowanie niżej. Ale skoro sprawa się ma w ten sposób to nie ma sensu. Dzast lukin fo a gud łej:)

W sumie storker jeszcze idzie kupic, ale bedzie coraz trudniej bo nie sa juz produkowane.

Pozatym wystarczy zerknac z czego skladal sie ten stroker i wyjdzie ze jednak mozna

Koszty to inna kwestja, fakt nie sa male...

Troche póżno sie wtrące do tematu:

wał do strokera TOMEIa to był wał z ca20; mocowanie koła zamachowego na 6 srub a nie jak u naz na 8.

Pozatym zwiekszenie wykorbienia spowoduje zwiekszenie przyspieszeń tłoka a tym samym bardzo mozliwe ze zmniejszy obroty silnika(czytaj obroty osiagane przez seryjny wał beda niebezpieczne dla wału o wiekszym skoku).

Przykładem przewymiarowanego skoku tłoków jest 7M-GTE z supry Mk3- stad tez tak mało jest tych silników generujacych moc ponad 900Hp.

Sam mielem ochote na stroka ale po lekturze wykorbien w suprach i nissanach pozostaje przy naszych 83mm zamiast 88mm ca20.

Obawiam się, że niezależnie od wszystkiego CA18 długo u Adasia nie zagości... A jeżeli zagości, to cały samochód długo nie pobędzie u Adasia.