Jaco200sx

Ilu rzędowa chlodnica oleju itd.

7 posts in this topic

Mam kilka pytań odnośnie montażu chłodnicy oleju. Ponieważ mają być coraz większe upały i gorąc w Polsce muszę pomyśleć o dodatkowym chłodzeniu. Ilu rzędowa chlodnica powinna być minimalnie? Co dodatkowo trzeba zakupić do takiego modu bo kompletnie nie wiem co i jak. I słyszałem że podobno pompa nie wyrabia z dodatkową chłodnicą oliwy. Ktoś może coś doradzić?

Na przykładzie mojego mocnego RB26 mogę powiedzieć ze w wozie ulicznym i szybkie trasy wystarcza w zupełności 19 rzędowa chłodnica oleju, warto tez wywalić seryjny wymiennik ciepła. Na pewno potrzebujesz adapter pod filtr oleju z wyjściem na chłodnicę.

Ja osobiście wychodzę z założenia, że chłodnica nigdy za duża, ale różne wielkości chłodnic zakładałem do różnych aut. Tak jak Snara napisał, potrzebujesz adapter pod filtr oleju z wyjściami na chłodnicę, najlepiej z wbudowanym termostatem, nie będziesz miał wtedy problemów z niedogrzewającym się olejem w chłodniejsze dni. O wężach od adaptera do chłodnicy chyba nie muszę wspominać.

Sama wielkość chłodnicy to już kwestia indywidualna, ja do CA18 ok.300hp zakładam 30 rzędów, bo to ca :D i fura stricte do latania boków. 19-23 na pewno zrobi już porządną robotę ;)

U mnie problem występował tylko na trasie. Bez chłodnicy oleju latem w ok 30+ jadąc 140kmh olej gotował się do 120-125st, przy 160 po chwili było 125st i musiałem odpuszczać. Miasto max 110.

Po zamontowaniu chłodnicy oleju przy 140kmh na trasie mam 105, przy 160kmh max 110. Prędkości 240+ 115. Miasto bez zmian do 110.

U mnie na trasie przy 33°C 140 km/h kolo 100°C mam. Przy wyłączonej klimie. Jak zalacze klime temperatura idzie szybko do góry.  Ale chodzi mi głównie o tor. Bo auto jest typowo streetowe ale jeżdżę nim po krzywej. I tam po 2 kółkach pełnego ognia od 85°C mam 110°C.  Czyli po raptem 2min rośnie bardzo szybko. Później jedno kółko chłodzenia i 1 kółko ogień i tak do końca sesji. Staram się nie przekraczać 115°C na torze (Rada katoda). O podstawce wiem ale jest problem. Mam już podstawkę pod czujniki. I teraz nie wiem czy można zrobić tzw. "kanapkę" czy relokację filtra? Ale tu kolejne pytanie jak z ciśnieniem oleju na takim zwiększonym obiegu?

Można zrobić kanapkę, jednak było wiele przypadków, że się rozkręciła / urwała i cały olej z silnika ląduje na glebie... Niby relokacja filtra bezpieczniejsza, ale mogą pojawić się jakieś nieszczelności na wężach. Istnieją podstawki z wyjściami na chłodnicę i na czujniki, kwestia znalezienia odpowiedniego produktu ;)

Co do samego ciśnienia, na pewno zauważysz spadek, zależnie od wielkości chłodnicy i długości węży spadek może być większy bądź mniejszy. Też może wpłynąć na to wydajność pompy

ja w rb26 mam chlodnice 16 rzedowa z termostatem i zostawiony seryjny wymiennik ciepla, wczesniej po rozgrzaniu auta 2xbut i juz lecialo ponad 110 teraz olej lapie 85stopni przy powiedzmy normalnej jezdzie przy butowaniu ok 100 i juz wiecej  nie idzie , woda max 90 a dzieki seryjnemu wymiennikowi olej troszke szybciej sie dogrzewa do temp roboczej w chlodne dni(chociaz i tak troche to trwa kiedys byl to moment) . acha mam sprawne wisco ktore caly czas ciagnie powietrze z chlodnicy wody i chlodnicy oleju ktora jest przed nia .

duzo zalezy gdzie ta chlodnice zamontujesz jak jezdzisz po torze wez 19 rzedowa 

przewody olejowe dorobia Ci w sklepie z hydraaulika silowa jakie chcesz i taniej niz gotowce

Edited by ganja (see edit history)