Sign in to follow this  
Followers 0
Oaklis

Fotelik dla dziecka

8 posts in this topic

Cześć! Szukam fotelika dla dziecka. Chciałbym go upchnąć do almery N16 hatchback 5d. Oglądam w necie w różnych sklepach i dalej nie wiem na co się zdecydować. Wiem już tyle, że najlepiej oglądać foteliki samochodowe 9-36 kg, bo będą na najdłużej, co było by mi bardzo na rękę. Oczywiście bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Cena trochę mniej, ale dobrze by było żeby mnie nie zrujnowała taka inwestycja. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia i poleci mi jakiś model, markę, cokolwiek? Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

Edited by Oaklis (see edit history)

Najważniejsze to chyba żeby trzymać dziecko jak najdłużej odwrotnie do kierunku jazdy no i minimum trzypunktowe szelki bo czytałem o jakichś badziewiach z pasem jak w samolocie od których dzieciaki giną na miejscu przy lekkim dzwonie.

Zdecydowanie polecam przynajmniej 2 etapy - najpierw 9-18kg a potem 15kg+. Po pierwsze 9-36 są wielkie i ciężkie, będzie Ci się ledwo mieścił a dziecko butami będzie kopać w przedni fotel co mnie osobiście doprowadzało do szału. 9-18 i tak jest spory ale mniejszy i lżejszy niż 9-36. Przy częstych zmianach aut i np. przerzucaniu fotela do dziadków co jakiś czas to duża zaleta (czasem musi dać radę to zrobić żona/partnerka). 

Z tych powodów lepiej jak najszybciej zmienić na lżejszy i dużo mniejszy 15+ i się dłużej nie męczyć. Po drugie mi już jeden fotelik ukradli razem z autem więc im tańszy tym mniejsza strata. Po trzecie fotelik na 10 lat to przesada, nawet jak się o nie dba to paski się wycierają, okładziny zrywają, gąbki tracą elastyczność, tkaniny spierają po obrzyganiu itd. Już po 5 latach fotelik wygląda na szrot. Ostatnia rzecz - jak się pojawia drugie dziecko to nie kupujesz drugiego 9-36 tylko w zależności od różnicy wieku i wagi 15+ kupujesz dla starszego a młodszy przejmuje 9-18.

Ja mam Maxi Cosi Tobi i Rodi. Oba wchodzą do R33 na tył ;-) Isofixa nie mam więc nie rozważałem ale znajomi narzekają, że przenosi drgania i ma luz na mocowaniu więc grzechocze.

18 minut temu, subek napisał:

Najważniejsze to chyba żeby trzymać dziecko jak najdłużej odwrotnie do kierunku jazdy no i minimum trzypunktowe szelki bo czytałem o jakichś badziewiach z pasem jak w samolocie od których dzieciaki giną na miejscu przy lekkim dzwonie.

Tyłem to dopóki się mieści w nosidełku montowanym na bazie czyli 9-10kg. Potem przodem bo i tak nie chce już spać więc lepiej jak coś widzi i się nie nudzi. Szelki koniecznie, są też różne rozwiązania np. Cybexa z osłonami tułowia jak w rollercoasterach ale to trzeba się zastanowić bo w lato dzieciakowi jest w tym za gorąco. Od 15kg (de facto lepiej dopiero jak wyrośnie na wysokość z 9-18kg) zapina się już pasem samochodowym ale przez łuzy fotelika. Fachowcy odradzają same podstawki bo przy bocznym dzwonie jeszcze pogarszają sytuację więc póki się mieści w fotelu to niech jeździ w fotelu. Ja mam teraz gościa 35kg i na fotel nie marudzi.

Dziękuję Wam bardzo za wszelkie informacje, nie spodziewałem się aż takiego odezwu :)

Faktycznie w tej sytuacji chyba podzielę temat fotelika na dwa etapy jak mówi kolega abukTak oglądając tylko w internecie te foteliki nawet nie zwróciłem uwagi na to, że taki 9-36 kg będzie wielki. Rzeczywiście w tej sytuacji mogło by być mało wygodnie z wożeniem tego w almerze. A montaż takiego fotelika tyłem do kierunku jazdy było by chyba trudno wykonalne :) 

Poszperam zatem jeszcze w sieci, jednak teraz w kategorii 9-18 kg.

Jeżeli chodzi o markę to na początek miałem dla córki Maxi Cosi, a teraz Romer, jeden i drugi bardzo solidny i godny polecenia, tyle że cenowo dość wysoko stoją. 

Jeżeli nie zmieniasz auta to wybierz coś porządnego, przecież bezpieczeństwo najważniejsze.

Polecam axkid duofix

http://osiemgwiazdek.pl/axkid-duofix.html

Syn ma 2 lata i siedzi w nim tyłem, wszystko widzi na drodze ;) (jak był mniejszy to nie widział) ale jak podrośnie, za jakiś rok wsadzimy go do fotelika przodem a ten przejmie drugi syn.

Fotelik jest na prawdę bardzo porządny, łatwe zapinanie dziecka, łatwe odpinanie. Jedyny minus to moim zdaniem nie nadaje się do małych samochodów, bo trzeba odsunąć przedni fotel żeby fotelik był dobrze zamontowany i pasażer z przodu siedzi kolanami w desce rozdzielczej (corsa D). Większe auta typu insignia jest ok.

Kupić krzesło w fizycznym sklepie, a nie online. Niech dzieciak sprawdzi to siedzenie - wsadzą go i będą obserwować jego zachowanie. Jeśli płacze od razu, to nie pasuje.